Blog Outdoorzy.pl
Sklep górski Outdoorzy.pl
Strona główna » Belgijski podróżnik zmierza z gór nad morze

Belgijski podróżnik zmierza z gór nad morze

Belgijski podróżnik Louis-Philippe Loncke z biegiem Wisły chce dotrzeć aż do samego Gdańska. Zaczął w Tatrach, odwiedził Wisłę a teraz jest w drodze nad Bałtyk.

7 maja belgijski podróżnik i łowca przygód Louis-Philippe Loncke wyruszył na pierwszą w historii wyprawę przez Polskę – od Rysów po Bałtyk. Trasę przemierzy pieszo, tratwą i kajakiem – jedynie dzięki sile własnych mięśni. W czasie 1200 kilometrowego wyczynu Louis-Philip przeszedł 150 km po górach, przepłynął 50 km na tratwie i kolejne 1000 km pokonuje kajakiem.

Pierwszy etap wyprawy wiódł przez tereny górskie: z Zakopanego przez Tatry, Beskid Żywiecki i wreszcie Beskid Śląski, aż do Baraniej Góry, gdzie znajdują się źródła królowej polskich rzek – Wisły, ostatniej długiej, dzikiej rzeki Europy. Ciągnąca się przez ponad 1074 km Wisła przepływa przez ponad połowę terytorium Polski. Dzieli kraj na dwie części i tworzy jego naturalny kręgosłup. Wisła przepływa przez trzy metropolie – Kraków, Warszawę i Gdańsk. Ma niebagatelne znaczenie dla polskiej kultury i historii. Wisła jest również ważnym elementem tożsamości narodowej. Na niemal całej długości Wisła zachowała naturalny charakter i pozostała właściwie niezmieniona przez człowieka. Jest to dość niespotykane i wyróżnia ją spośród innych dużych rzek Europy. Wzdłuż brzegów tego naturalnego szlaku wodnego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, magiczne zakątki, piękne górskie strumienie, zakola, doliny i wąwozy.

Louis-Philippe chciałby poznać Polaków i dowiedzieć się czegoś o polskiej kulturze. Pragnie spojrzeć na Wisłę z własnej perspektywy. Spływając kajakiem, chce pokazać unikatowy, niemal nietknięty ręką ludzką szlak wodny, jak również podkreślić potrzebę jego ochrony. Podróżnik zamierza zwrócić uwagę na kwestie ochrony środowiska, a w szczególności rzek.

Na etapie górskim Luis-Philippe towarzyszył polski podróżnik Tomasz Grzywaczewski. W trakcie wyprawy ekipa wspólnie z fotografem i operatorem Natalie Hill zrealizuje filmy dokumentalny opowiadający nie tylko o wyprawie, ale przede wszystkim o Polsce i jej mieszkańcach. Współorganizatorem przedsięwzięcia zapewniającym ekipie możliwości logistyczne niezbędne do produkcji filmowej jest „Żegluga Wiślana”. Wyprawa potrwa do 2 czerwca.

Źródło i więcej informacji: Poland Trek

Dodaj komentarz