Jak dokonać pomiaru ?

Przewodnik – dobór odpowiedniego rozmiaru

Zakupy za pośrednictwem internetu wiążą się z niebezpieczeństwem zakupu produktu o niewłaściwym rozmiarze (głównie z powodu braku możliwości przymierzenia towaru – jak ma to miejsce w tradycyjnym sklepie). Dlatego, żeby uniknąć niepotrzebnych wymian i zwrotów, a przede wszystkim w trosce o pełne zadowolenie naszych klientów przedstawiamy przewodnik, który ma pomóc w odpowiednim doborze towaru do swoich wymiarów. Przy wyborze bezwzględnie należy pamiętać o tym, że podane w tabelach rozmiarów wymiary dotyczą produktu a nie osoby na którą ma być przeznaczony produkt!

Odzież (polary, kurtki, bluzy, koszulki):

 1. Długość całkowita – w koszulkach powinna być mierzona z tyłu zaczynając od kołnierzyka w dół. W przypadku kurtek i polarów długość zawsze mierzona jest wzdłuż przedniego zamka.
 2. Długość rękawa – zawsze jest mierzona od pachy aż do końca rękawa
 3. Obwód klatki piersiowej – najłatwiej jest zmierzyć kładąc odzież na płasko i mierząc na wysokości piersi. Otrzymany wynik należy pomnożyć przez dwa. Należy jednak zawsze brać pod uwagę krój produktu jak i zastosowania techniczne. Najlepszym rozwiązaniem przy określeniu odpowiedniego rozmiaru może okazać się porównanie wymiarów z odzieżą posiadaną w swojej szafie.

Spodnie:

 1. Długość całkowita – mierzona jest od pasa aż do końca nogawki po zewnętrznej stronie nogawki spodni
 2. Długość nogawki – jest mierzona od kroku do końca nogawki, po wewnętrznej stronie spodni.
 3. Obwód w pasie – pas mierzony jest w spodniach na płasko, otrzymana wartość mnożona jest razy 2 dla uzyskania odpowiedniego wyniku

Należy pamiętać, że wybrane modele spodni występują także w różnych długościach (np. Regular, Short, Long).

Obuwie

Dane podane w tabeli rozmiarów dotyczą całkowitej długości wkładki. Wyjątkiem są buty wspinaczkowe, dla których szczegółowe informacje dotyczące doboru dostępne są na stronie:

 1. pomiar długości wkładki buta – najprostszy sposób sprawdzenia rozmiaru obuwia to zmierzenie długości wkładki w posiadanych przez siebie butach (od górnej do dolnej krawędzi).
 2. pomiar długości stopy – najprostszym sposobem dokonania tego pomiaru jest stanięcie w skarpetce(!), dosunięcie pięty do prostopadłej powierzchni (np. ściany) i zmierzenie długości od powierzchni do najdłuższego palca.

Czapki, opaski, chusty

Właściwy pomiar zapewni zmierzenie metrem krawieckim obwodu głowy w połowie czoła i ok. 1cm nad uszami.

Rękawiczki:

 1. obwód dłoni – najlepiej mierzyć obwód dłoni metrem krawieckim pod kciukiem.
 2. długość palca środkowego – jest mierzona od koniuszka aż po nasadę palca.
 3. całkowita długość dłoni – jest mierzona po wewnętrznej stronie dłoni od koniuszka palca środkowego aż po nadgarstek.

Należy pamiętać, że rękawiczki nie posiadają tak dokładnych rozmiarów jak odzież, z tego względu nie zawsze rękawiczka będzie pasować idealnie – najważniejsze jest jednak to, by długość palca środkowego nie była dłuższa od rękawiczki. Należy także wziąć pod uwagę kształt i budowę dłoni.

W razie jakichkolwiek pytań zespół Outdoorzy.pl jest do Państwa dyspozycji. Mamy nadzieję, że powyższy przewodnik pomoże w odpowiednim doborze towaru tak, by byli Państwo w pełni usatysfakcjonowani zakupem i cieszyli się z wybranego produktu przez długie lata!