Produkty do porównania (0)

(zwiń)

Nie dodano żadnych produktów do porównania. Podświetl i zaznacz 2, 3 lub 4 produkty na liście.

Produkty wskazane do porównania:

Namioty - poradnik kupującego

Podobnie jak większość sprzętu turystycznego namioty stają się coraz bardziej wyspecjalizowane. Znalezienie namiotu idealnego dla własnych potrzeb może stanowić bardzo trudne zadanie, szczególnie, jeśli nie wiadomo, czego dokładnie się szuka.

Wszystko zależy od tego, czy potrzebujesz trzy- lub cztero-sezonowego namiotu? Może powinieneś wybrać tradycyjny namiot dwu-powłokowy lub kupić ultralekki namiot jedno-powłokowy? Czy zmieścisz się do tego namiotu całą rodziną? Poniższy przewodnik powinien pomóc ci obrać odpowiedni kierunek i znaleźć namiot, który będzie spełniał wszystkie Twoje wymagania.

Namioty trzy-sezonowe

Namioty cztero-sezonowe

Namioty rodzinne

 3sezonowe

 wyprawowe

rodzinne 

Podstawowe cechy

 • Dobrze wentylowana konstrukcja, która sprawdza się w ciepłe, letnie dni.

 • Konstrukcja namiotu w pełni chroniąca przed deszczem.

 • Namiot oraz szpilki wykonane z lekkich materiałów.

 • Przeznaczony do użytku w okresie wiosna, lato, jesień . Szczególnie z myślą o spakowaniu do plecaka podczas długich trekkingów.

 • Wszystkie otwory wentylacyjne zamykane w razie potrzeby.

 • Konstrukcja i materiał mocniejszy niż ten użyty w namiotach trzy-sezonowych

 • Więcej punktów do zakotwiczenia namiotu.

 • Przeznaczone głównie dla alpinistów do użytku zimowego.

 • Wysokie, prawie pionowe ściany dające bardzo dużo przestrzeni wewnątrz.

 • Duża waga własna namiotu

 • Niektóre z namiotów posiadają więcej niż jedno pomieszczenie.

 • Główne przeznaczenie: kemping i podróż rodzinna samochodem.

  Opis

Jest to najbardziej popularny typ namiotów. Prawie na pewno każda osoba z plecakiem używa namiotu trzy-sezonowego w trakcie większości wycieczek. Określenie trzy-sezonowy odnosi się do wiosny, lata i jesieni, ponieważ jest to idealny czas do korzystania z tego typu namiotów. Jeśli planujesz podróż z plecakiem bez samochodu, w terenie gdzie nie ma śniegu prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie namiot z tej kategorii.

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, namioty cztero-sezonowe to w obecnych czasach namioty jedno-sezonowe: zimowe. Zarówno tropik jak i sypialnia wykonane są z mocniejszych materiałów niż porównywalne namioty trzy-sezonowe. Ich konstrukcja jest zdecydowanie bardziej odporna na działanie silnych wiatrów czy naporu ciężkiego śniegu. Przeznaczone są głównie na zimowe biwaki i wyprawy wysokogórskie.

W większości są to duże i ciężkie namioty, które doskonale sprawdzają się podczas samochodowych, rodzinnych wyjazdów na kemping, wszędzie tam, gdzie nie trzeba martwić się o ciężar tego, co zabiera się ze sobą. Namioty rodzinne wykonane są z nieco tańszych materiałów, w porównaniu do namiotów wyprawowych. Z założenia nie powinny być narażone na ekstremalne warunki pogodowe, jak namioty wyprawowe. Więc dlaczego nie wybrać namiotu trzy-sezonowego? Głównie dlatego, że namiot rodzinny kosztuje zazwyczaj połowę ceny porównywalnego namiotu trzy-sezonowego, jednocześnie oferując dużo więcej przestrzeni wewnątrz.

Wielkość

Na pierwszy rzut oka dwuosobowy namiot może być najbardziej uniwersalnym wyborem. Warto jednak zastanowić się czy nie wybrać większego namiotu. Jeden czteroosobowy namiot waży mniej niż dwa namioty dwuosobowe, dlatego jeśli wybierasz się większą grupą, może zaoszczędzić Wam to dźwigania niepotrzebnych kilogramów. Innym powodem, dla którego warto wybrać większy namiot jest przestrzeń, którą oferuje. Dzielenie trzyosobowego namiotu pomiędzy cztery osoby podczas długich wycieczek, może nie być wygodne . Dodatkowa przestrzeń może okazać się bardzo komfortowa, szczególnie kiedy dzień kończy się burzą. Dzięki niej będziesz miał więcej miejsca, aby porozpychać się nocą i odpocząć.

Najlepiej wybrać namiot dokładnie do ilości osób, które wybierają się razem z tobą w góry, lub na wyprawę skitourową, gdzie waga ma kluczowe znaczenie. Niektórzy alpiniści owładnięci obsesją „odlekczania” używają jak najlżejszych namiotów, które w praktyce są za małe. Sam pewnie nie zamierzasz spędzić więcej niż jednej nocy w swoim namiocie, razem z towarzyszami podróży upchniętymi jak sardynki w puszce. Jeśli planujesz biwakować w bazie na lodowcu przez wiele dni, lub spędzić tydzień w namiocie podczas wyprawy skitourowej, warto naszym zdaniem rozważyć zakup nieco większego namiotu niż w rzeczywistości potrzeba. Każdy dodatkowy centymetr, każda dodatkowa przestrzeń jest bezcenna podczas długich zimowych nocy w namiocie. Gdzieś w bezludnym miejscu możesz poczuć się bliżej domu.

Nie musisz martwić się o wagę, wybierz więc jeden jak największy namiot oferujący „duuuużo” miejsca wewnątrz. Doświadczeni kemperzy często kupują sześcioosobowy namiot dla trzech osób. Czemu nie? Nie trzeba martwić się o ciężar jaki dźwigasz, a dodatkowa przestrzeń przyda się podczas partyjek pokera rozgrywanych w deszczowe dni.

Jedno- lub dwu-powłokowy namiot?

Wybierz jedno-powłokowy namiot jeśli:

 • wycieczki, w których waga i wielkość ładunku, który dźwigasz ma decydujące znaczenie.

Wybierz dwu-powłokowy namiot jeśli:

 • będziesz przebywał w deszczowym i ciepłym klimacie: dwu-powłokowe namioty oferują lepsza ochronę przed deszczem i dużo lepszą wentylację niż te jedno-powłokowe, przepływ powietrza jest lepszy oraz występuje mniejsza kondensacja (skraplanie się) pary wodnej.

 • wybierasz się na biwaki na których będziesz w jednym miejscu przebywał przez dłuższy czas

 • wybierasz się samochodem na kemping.

Wybierz jedno-powłokowy namiot jeśli:

 • wybierasz się na dłuższą wyprawę skitourową.

 • wybierasz się na wyprawę w wysokie góry, gdzie ciężar który dźwigasz na plecach musisz koniecznie ograniczyć do absolutnego minimum.

Wybierz dwu-powłokowy namiot jeśli:

 • podczas wyprawy będziesz biwakował przez wiele dni w jednym miejscu np. baza na lodowcu.

Wszystkie namioty rodzinne to namiotu dwu-powłokowe. Jeśli znajdziecie jedno-powłokowy namiot rodzinny, dajcie nam znać :)

1 wejście kontra 2 wejścia

Odpowiedź sprowadza się do stosunku waga- wygoda. Drugie wejście (a dzięki temu i przedsionek) sprawią, że namiot jest o niebo wygodniejszy, ale także cięższy. Jeśli jesteś osobą, która odcina taśmy przy suwaku lub łamie szczoteczkę na wyjazd aby zaoszczędzić każdy gram, wtedy wybierz namiot z jednym wejściem. Jeśli jesteś w stanie zaakceptować kilka gramów więcej i zapewnić sobie większy komfort i relaks podczas biwaków, wybierz namiot z dwoma wejściami. Nawet najbardziej zagorzali entuzjaści „odlekczania” muszą przyznać że drugie wejście jest przydatne kiedy biwakujesz w dwie lub trzy osoby w jednym namiocie.

Mówienie o namiotach zimowych w kwestii ilości wejść sprowadza się do odpowiedzenia sobie na jeno pytanie: jak dużo czasu będziesz w ruchu podczas wyjazdu? Dla namiotów bazowych dodatkowe wejście jest kluczowe w naszej opinii. Inaczej ma się sytuacja podczas stromych podejść i konieczności biwaku w wysokich górach gdzie dodatkowe wejście oznacza dodatkową wagę, która nie jest pożądana. Jest jednak sporo zwolenników, którzy uważają, że warto jest dźwigać. Szczególnie podczas wypraw wieloosobowych gdzie bagaż jesteśmy w stanie podzielić pomiędzy wszystkich uczestników wyprawy.

W tym przypadku bardziej odpowiednie było by pytanie: „ Potrzebuje pięć czy sześć wejść? Nie musisz dźwigać namiotu, więc nie musisz martwić się o wagę. Jednocześnie mnóstwo osób będzie wchodziło i wychodziło z namiotu podczas całego wyjazdu. Zasada jest prosta, im więcej drzwi tym więcej radości podczas biwaku.

Przedsionek

Pomyśl o przedsionku, jak o werandzie przed wejściem do domu, na której możesz zostawić przemoczone buty. W przedsionku będziesz mógł przechować plecak i inny sprzęt, który należy chronić przed deszczem. Tylko najlżejsze konstrukcje namiotów trzy-sezonowych nie posiadają przedsionka, głównie z powodu ograniczenia ich wagi.

Przedsionek zapewni ci miejsce, gdzie będziesz mógł wysuszyć swoje buty lub plecak w trakcie zamieci śnieżnej. Jeśli biwakujesz na śniegu, w miejscu przedsionka możesz wykopać dużą dziurę, która powiększy przestrzeń przedsionka i zwiększy miejsce do przechowania rzeczy. Cztero-sezonowe namioty jedno-powłokowe często nie posiadają zintegrowanego przedsionka. Głównym powodem jest to, że ludzie używają tych namiotów jako wyprawowych, gdzie ograniczanie wagi ma nadrzędne znaczenie.

Najlepsze namioty rodzinne mają duże przedsionki, jednakże większość z nich nie jest zaprojektowana, aby stawić opór silnej wichurze czy ulewie.

Wentylacja

Dwu-powłokowe namioty trzy-sezonowe zawierają bardzo dużą ilość otworów wentylacyjnych. Dzięki nim wewnątrz namiotu panuje przyjemna temperatura. Wewnętrzna powłoka namiotu u większości producentów wykonana jest z przewiewnego materiału . Jedno-powłokowe namioty nie są tak przewiewne, przez co przepływ powietrza jest ograniczony, dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo skraplania się pary wodnej wewnątrz namiotu.

Namioty te posiadają na tyle otworów wentylacyjnych, aby zredukować zjawisko kondensacji pary wodnej do minimum, ale każda zbędna powierzchnia która jest stwarza ryzyko i podczas biwaku w zamieci śnieżnej musi zostać zlikwidowana.

Wentylacja, wentylacja i jeszcze raz wentylacja - to główne założenie konstrukcyjne tego typu namiotów. Wejście z moskitierą i gigantyczne otwory wentylacyjne to typowe właściwości namiotów rodzinnych. Namioty te mają więcej powierzchni wentylacyjnej niż siatka płatu wokół stadionu narodowego :)

Płachta pod namiot

W przypadku namiotów trzy-sezonowych płachty pod namiot mają dwa zastosowania. Użycie płachty podwaja grubość podłogi, dzięki czemu nie musisz się martwić o przedziurawienie podłogi podczas biwaku w trudnym, np. kamienistym, terenie. Możesz zdecydować zostawić płachtę podczas wielodniowych wycieczek, kiedy waga odgrywa dla Ciebie istotną rolę. Wiele konstrukcji namiotów przewiduje możliwość rozstawienie płachty i tropiku bez potrzeby rozstawiania sypialni. Taki ultralekki zestaw sprawdza się doskonale podczas wypraw, w których komary nie stanowią problemu podczas biwaku, a silna burza nie zaskoczy cię w nocy.

Płachta zapewnia dodatkową ochronę przed wodą i wytrzymałość podczas długich biwaków w bazie. Jeśli planujecie biwakować każdego dnia w innym miejscu rozsądnie będzie pozostawić ją w domu. Konkluzja jest prosta; kup ją i używaj jeśli możesz sobie pozwolić na dźwiganie dodatkowego ciężaru.

Nie ma dobrego argumentu dla którego powinniście zostawiać płachtę w domu podczas rodzinnych wyjazdów. Chyba że nie przejmujesz się ewentualnym uszkodzeniem namiotu i lubisz kupować każdego sezonu nowy namiot.

REKOMENDACJE» przeczytaj wszystkie opinie

BEZPIECZNE ZAKUPY

KUPUJ I PŁAĆ JAK LUBISZ